Bankrutuojančių fizinių asmenų skaičius Lietuvoje – didelis

2018-10-19

Straipsniai

Finansinių sunkumų turintiems lietuviams geros žinios, 2013 metų sausio mėnesį įsiteisėjo fizinių asmenų bankroto įstatymas. Pagaliau Valstybė ištiesė pagalbos ranką ir piliečiams, padės išvengti antstolių ir kreditorių finansinio persekiojimo. Turėję ar turintys skolų gali tik patvirtinti, kad nesusitarus su antstoliais, skolos našta asmenims tik dar padidėdavo, nesimatė nei pabaigos, nei vidurio. Žinoma, pats įstatymas iš savęs nepagelbės, reikalingi tam tikri įstatyme numatyti asmens veiksmai, kad būtų paskelbtas fizinio asmens bankrotas.

Bankrutuojančių fizinių asmenų skaičius

Lyginant asmenų bankroto procedūros terminus ir jau praėjusį laikotarpį nuo įsiteisėjusio įstatymo, Lietuvos Respublikos Bankroto departamentas yra pateikęs statistiką. Žinoma, patikėti sunku, bet per penkerius metus Lietuvoje, bankrutuoti apsisprendė daugiau nei virš 2000 asmenų. Daug tai ar mažai, spręskite patys, bet pagal bankroto terminus, kai teismo sprendimu yra numatomas penkių metų laikotarpis, galima sakyti, kad skaičiai yra didžiuliai. Iš tų 2000 bankrutuoti apsisprendusių asmenų, tik daugiau nei 350 asmenys bankroto procedūrą jau baigė. Todėl klausimas: Ar naudingas fizinių asmenų bankrotas Lietuvoje – atviras.

Tikėtina, kad po įstatymo priėmimo, rankomis trynė ir nesąžiningi asmenys. Kurie tikėjosi prisiskolinti lėšų ir prisidengdami sunkia finansine padėtimi tas skolas nurašyti. Deja, bet tokiems asmenims teko nusivilti, visi jų teismo prašymai buvo atmesti arba paskelbti, kad bankroto procesas tokiems asmenims keliamas nebus.

Naudinga žinoti, kad įstatymas yra taikomas tik sąžiningiems asmenims, kurie tikisi atkurti savo ar šeimos mokymą, sumažinti kreditorių reikalavimus ir nusirašyti susidariusią finansinę naštą – skolą.

Deja, pasitaiko ir nesąžiningų bankroto administratorių. Įstatymo 11 straipsnio 2 punktas

„Bankroto administratoriaus kandidatūrą turi teisę pasiūlyti fizinis asmuo ir (ar) kreditorius (kreditoriai). Jeigu fizinis asmuo bankroto administratoriaus kandidatūros nepasiūlo, teismas skiria bankroto administratorių, kurio kandidatūrą pasiūlo šio įstatymo 13 straipsnio 9 dalyje nurodyta Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija Vyriausybės nustatyta tvarka. Kai fizinio asmens bankroto byla iškeliama supaprastinta tvarka, fizinis asmuo kartu su pareiškimu teismui iškelti bankroto bylą privalo pasiūlyti bankroto administratoriaus kandidatūrą.”.

Neretai pasitaiko atvejų, kad ir teisinę pagalbą teikiantys asmenys bando sukčiauti teisės ribose. Kaip pavyzdį galime pateikti faktą, kad kai kurie konsultantai, bankrutuojančią šeimą atskiria, siūlydami nuolaidas ir asmenims bankrutuoti atskirai. Atmintina, kad šeimos gali bankrutuoti kaip vienas asmuo, todėl bankroto kaina bus perpus mažesnė, nei kaina, kurią reikėtų mokėti administratoriui bankrutuojant atskirai.

Kitas, panašus į sukčiavimą metodas yra skelbimas apie mažą bankroto kainą. Nors pradžioje yra įvardijama viena kaina, bankroto proceso eigoje ji išauga tiek, kad asmenys pasiskaičiavę galėtų suprasti skirtumą, kad teisūs buvo tie, kurie nuo pat pradžių įvardindavo pilną bankroto kainą. Yra buvę ir atvejų, kai administratoriai įsigudrindavo apgauti ir bankrutuojančius, pardavę turtą ir jie prašydavo bankroto paskelbimo. Smagu tik pasidžiaugti, kad teisėsauga Lietuvoje dar neprarado budrumo ir visi tokie nesąžiningų administratorių ketinimai, ankščiau ar vėliau sulaukia atpildo.

Nereikėtų nusiminti ir užsienyje gyvenantiems, jie taip pat turi pilną teisę į Valstybės pagalbą užsienyje gyvenantiems.

Visada klauskite, domėkitės ir sąžiningas bankroto administratorius atsakys į visus klausimus, padės susiorientuoti teisinėse peripetijose ir sklandžiai užbaigti bankroto procesą.

Norintys pasikonsultuoti ar jiems gali būti iškeltas fizinio asmens bankrotas, gali kreiptis – Fizinioasmensbankrotas.lt